Yapay Zeka Kavramı

Yapay Zeka Kavramı

Tek başına “zeka” kavramını düşünürsek, bir sistemin hesaplama, akıl yürütme, ilişkileri ve analojileri algılama, deneyimlerden öğrenme, hafızadan bilgi saklama ve geri alma, problem çözme, karmaşık fikirleri kavrama, doğal dili akıcı bir şekilde kullanma, yeni durumları sınıflandırma, genelleme ve uyarlama becerisi diyebiliriz.

Yapay Zeka (Artificial Intelligence) ise, algılayabilen, akıl yürütebilen ve hareket edebilen bilgisayar sistemlerinin incelenmesi ve oluşturulmasıdır. Yapay zekanın temel amacı akıllı makineler üretmektir.Ciddi araştırmalar içeren bilgisayar bilimi, dilbilimi, psikoloji, biyoloji, felsefe ve benzeri disiplinler arası bir alandır.

Yapay Zekanın babası John McCarthy’ye göre yapay zeka, “Akıllı makineler, özellikle akıllı bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliği” dir.

John McCarthy

İnsanlaşan Makineler

Yapay zeka güçlenmeye devam ederken, makinelerin bir zamanlar insanların alemi olduğu düşünülen görevlerde, insanlarla savaştığı ve bazen daha üstün geldiği kaçınılmaz bir gerçektir.

İnsan gibi davranan makineler fikrinin ilk ortaya atılması 1950’ liyıllarda John McCarthy ve arkadaşları tarafından olmuştur. Daha sonraları bu fikir bir deha olan Alan Turing tarafından, literatürde bilinen adıyla “Turing Testi” ile test edilmişti. Testin asıl amacı, makinelerin insan gibi tepki verip vermediğini göstermekti.

Turing testi iki oyuncu (biri insan, biri makine) ve bir hakemden (insan) oluşan bir soru-cevap oyunudur. Hakem oyunculara ekran üzerinden bazı sorular yöneltir, gelen yanıtlara göre hakem, bilgisayar olan oyuncuyu bulmaya çalışır. Oyun sırasında makine, insan gibi davranmaya çalışır. Örneğin sorulan sorulara geç cevap verir veya bazı soruların yanıtlarını bilmediğini söyler. Test sonunda eğer hakem insanın kim olduğuna karar veremezse test başarılı olmuş demektir.

Turing Testi

Kaynaklar:

https://media.wired.com/photos/59327c782a990b06268ab0b1/master/pass/john-mccarthy.png

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Turing_Test_version_3.png

Related Posts

Leave a Reply