Suudi Arabistan  Ekonomisine Yapay Zekayı Nasıl Entegre Etmek İstiyor?

Suudi Arabistan Ekonomisine Yapay Zekayı Nasıl Entegre Etmek İstiyor?

Suudi Arabistan, ekonomik büyüme planlarına katkı sağlamak için yapay zeka kullanma kararı aldı. Petrol üreten en büyük ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan, şimdi AI(Artificial Intelligence) konusunda ülke çapında bir politika planladı. Bu politika, Kral Selman’ın imzası ile onaylandı. 2030 yılına kadar ülkenin GSYİH’sına(Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) 500 milyar riyal (133 milyar ABD doları) kadar piyasa değeri eklemeyi hedefliyor.

Politika formülasyonu, Suudi Veri ve Yapay Zeka Kurumu’nun, ülkenin veri odaklı bir ekonomiye dönüşümünü sağlamak için Kraliyet Kararnamesi ile kurulmuştu. 40’tan fazla devlet kurumu tarafından kontrol edilen 83 veri merkezini birbirine bağlayarak bölgenin en büyük bulut ağlarından birini oluşturmayı hedefliyor.

SDAIA tarafından, AI politikasıyla ilgili çeşitli yönleri yönetmek ve yürütmek için üç birim oluşturuldu. Bunların isimleri; Ulusal Bilgi Merkezi, Ulusal Yapay Zeka Merkezi ve Ulusal Veri Yönetim Ofisi . Bunun dışında Kraliyet tarafından, Suudi hükümetinin dijital varlıklarının yaklaşık yüzde 30’una eşit olan, 80’den fazla eyaletin içinde bulunduğu bir ulusal veri bankası kurduğu açıklandı.

Geleceğin Petrolü “Veri”

Suudi Veri ve Yapay Zeka Kurumu (SDAIA), Yapay Zeka politikası için marka ismini başkent Riyad’da “Veri 21. Yüzyılın Petrolü” temalı bir etkinlikte tanıttı. Marka lansmanında, SDAIA Başkanı Dr. Al-Ghamdi, “Veriler, 21. yüzyılda büyümemizin ve reformumuzun en önemli gücüdür. Suudi Arabistan’ı lider bir AI ve veri odaklı pazara dönüştürmek için kesin bir vizyonumuz ve yol haritamız var. SDAIA, bu değişimin öncüsüdür.” şeklinde açıklama yaptı.

Etkinliğe, bakanlar ve önde gelen hükümet yetkilileri katıldı. Yapay zekanın benimsenmesinde dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almaya hazır olduğu belirtildi. Suudi Arabistan, 2016 yılında “Saudi Vision 2030” planının uygulamaya konulmasından bu yana, bir kamu varlığı olarak verilerin değeri konusunda önemli ilerleme kaydetti.

Dr Al-Ghamdi, ayrıca şunları söyledi: “AI ve veriye dayalı eylemlerin doğrudan etkisini, Suudi Arabistan’ın gelecekteki ekonomisini güçlendirme yönelik potansiyelini ilk elden gördük. SDAIA olarak bizler, ulusal verileri ve AI stratejisini belirlemek ve ulusal kaynaklarımızı optimize ederek, verimliliği artırarak ve çeşitlendirilmiş ekonomik, teknolojik sektörlerin oluşturulmasını destekleyerek ülkemizin gelecek vizyonunu ileriye taşımakla görevlendirildik.

Neom: Yapay Zeka Tabanlı Mega Şehir

Suudi Arabistan’ın 2016 yılında uygulamaya koyduğu Vizyon 2030 stratejisi, sürdürülebilir şehirler yaratmayı ve kent, altyapı, ekonomi planlaması yaparak kaynaklarının optimum kullanımını sağlamayı hedefliyor. Suudi hükümeti, bu bağlamda yapay zekanın ve otomasyonun, verimliliği artırmak için çok kritik bir kilit noktası olduğunu kabul etti.

Akıllı şehirler altyapı planının önemli bir parçasıdır. Ülke, AI, IoT ve blockchain’e dayanan en son teknolojilerle 26.000 kilometrekareye yayılmış Neom adında 500 milyar dolarlık bir şehir inşa etmeye çalışıyor. Bu mega şehir, yapay zekaya yapılan yatırımın ve gelişimin kalbinde yer alıyor. 

Neom, gelecek için kilit sektörlerden gelir elde etmek ve tek başına petrol etrafında bir devlet kurmanın verdiği zorluklarıyla mücadele etmek için robotik ve yapay zekayı vatandaşların yaşamlarının her yönüne sorunsuz bir şekilde entegre edecek. Ülke, yapay zeka ve robotik teknolojisini benimsedi.  2017’de Krallık, Hanson Robotics’in üretmiş olduğu Sophia’ya vatandaşlık vererek bir robota vatandaşlık veren ilk ülke oldu.

AI Planlarına Uygun Beceri Geliştirme

Yapılan bu planlamalarla Suudi Arabistan, resmi olarak yapay zeka geliştirme yarışına girdi. Her ne kadar bu alanda yetenekle mücadele ediliyor olsa da, Suudi Arabistan’ın hedeflerine ulaşmak için hiçbir bütçe sıkıntısı yok. Yapay zeka becerilerinin eksikliğini gidermek için, Krallığın küresel eğitim standartlarına benzer bir eğitim müfredatı modeline adapte olması gerekecektir.

Suudi Arabistan’ın yapay zeka konusundaki iddialı planına uygun olması için hükümet ayrıca eğitim reformlarını AI ve dijital becerilerle daha uyumlu hale getirmeyi planlıyor. Eğitim bakanlığı üniversite  müfredatlarında, beceriler geliştirmek ve bunları AI vizyonuyla eşleştirmek için analitik, veri bilimi ve veri güvenliği konularına odaklanarak geliştirme yapıyor.

Yapay Zeka ile Ekonomiyi Çeşitlendirmek

Şu anda Suudi Arabistan’ın AI ve veri ekonomisinin 4-5 milyar ABD doları olduğu tahmin ediliyor. Suudi Arabistan, devlet dairelerinde yapay zeka ve veri analitiğinin gücünden yararlanarak, 2030 yılına kadar 10 milyar ABD Dolarının üzerinde gelir ve tasarruf elde etmeyi planlıyor.

Uzun vadeli tahminler, yapay zeka projesinin 2030 yılına kadar küresel GSYİH’da yüzde 14’lük “15,7 trilyon ABD dolarına eşdeğer” bir artışa katkıda bulunacağı yönünde. Bu nedenle, Yapay zeka çok hayati bir ticari fırsata hizmet ediyor. Vision 2030, Yapay zekayı kullanarak Suudi ekonomisini genişletmeye ve çeşitlendirmeye çalışıyor.

AI, ülkedeki petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan, hızlanan kentleşme ve su kıtlığına kadar çok çeşitli finansal ve toplumsal zorluklara çözüm olabilir. 

Kaynak: https://analyticsindiamag.com/how-saudi-arabia-is-looking-to-develop-integrate-artificial-intelligence-in-its-economy/ (Çeviri)

Related Posts

Leave a Reply