Siber zorbalık ile Yüz yüze zorbalık arasındaki fark nedir?

Siber zorbalık ile Yüz yüze zorbalık arasındaki fark nedir?

Dijital çağ, zararlı davranışlara yepyeni bir boyut ekledi. Bu yazıda yüz yüze ve siber zorbalık nedir ve bunları birbirinden ayıran bazı temel özelliklere bakacağız.

Zorbalık her zaman var olan küresel bir sorundur: okullarda, ofislerde ve hatta evlerde gerçekleşmektedir. Bu konu genellikle, kolluk kuvvetleri, okul yetkilileri, hükümetler ve çeşitli kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından ele alınmaktadır. Dijital teknolojinin gelişiyle, bu sorun çevrimiçi dünyaya da yayıldı ve siber zorbalık o kadar yaygın hale geldi ki, bu terim Oxford İngilizce Sözlüğü’ne bile girdi. 

Bugün Uluslararası Zorbalığa Karşı Durma Günü olduğu için, şahsen taciz ve çevrimiçi  taciz arasındaki farklara biraz ışık tutalım.

Anonimlik

Yüz yüze zorbalıkta, adından da anlaşılacağı gibi, zorbanın veya zorbaların kim olduğunun farkındasınız. Size arkanızdan iftira atsalar bile, genellikle bunu kimin yaptığını bilebilirsiniz. Öte yandan, siber zorbaların ekstra bir avantajı vardır: İnternet onlara fazladan bir anonimlik sağlayabilir. Zorbalar, kamuya açık mesaj platformlarında veya sosyal medyada takma adların ve açıkça gerçek dışı profil resimlerinin arkasına saklanarak kendilerini gizlerler. Bu anonimlik  zorbaların kim olduğunu bilinmesinin önüne geçmektedir. Bu yüzden yakalanma ihtimalleri düşmektedir ve cezalandırılma korkularını en aza inmektedir.

Seyirciler

Yakın tarihli bir Pew Research araştırmasına göre, ABD’li gençlerin% 59’u bir tür siber zorbalık yaşadı. Ne yazık ki, siber zorbalığın cazibesi, anonimliğinin yanı sıra, erişim kolaylığıdır. Birine yüz yüze zorbalık yapmak, saldırgan, kurban ve belki de bazı yoldan geçenleri içerir. Ancak, internette, zorbalık  çok daha kolaydır. Doğrudan tehdit  mesajları, iftiralar ve mağdurun gerçeği yansıtmayan photoshop görüntülerine kadar birçok hale dönüşmektedir. Daha da kötüsü: birden fazla siber zorba, aynı kurban üzerinde planlı bir zorbalık yapabilir.

Her zaman bağlı olmak

Geleneksel zorbalık söz konusu olduğunda, bir yere sığınmak kolaydır, çünkü eylemin kendisi istismarcının fiziksel yakınlığına bağlıdır. Aynı şey siber zorbalık için aynısı söylenemez, çünkü nerede olursanız olun, bağlı olduğunuz sürece hedefsiniz… ki bu dijital çağda nadiren önlenebilir. Uyuyabilir ve gelen kutunuzdaki yeni tehdit mesajlarıyla veya internette sizin hakkınızda dolaşan yeni söylentilerle uyanabilirsiniz. Bu tür aralıksız zorbalık, mağdurların kendilerini en güvende hissetmeleri gereken yerde, yani evlerinde kendilerini güvensiz hissetmelerine bile yol açabilir. 

Davranışların Karşılığını Görmek

Siber zorbalar, kurbanlarıyla yüz yüze etkileşimleri olmadığı için eylemlerinden ve daha da önemlisi eylemlerinin sonuçlarından habersizdir. Basitçe söylemek gerekirse: Eylemlerinin kurbanlar üzerindeki etkisini göremedikleri için pişmanlık duymazlar veya hissizlerdir. Zorbalık, düşmanca dil veya tehditler gibi uygunsuz ve hatta antisosyal davranışları içerir. 

Sonsuza Kadar Çevrimiçi

Web’de bulunan herhangi bir şeyi tamamen silmek zor olabilir. Ne yazık ki, bu aynı zamanda siber zorbaların internette yayınlayabileceği ve başkalarının da görebileceği iftiralar veya veriler için de geçerlidir. Bu durumlarda, servis sağlayıcılardan postaları kaldırmalarını isteyebilirsiniz. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve diğer büyük hizmetlerin hepsinde size yardımcı olacak özel site bölümleri vardır. Verileri araştırmak konusunda uzmanlaşmış ve daha sonra web sitelerinden bilgileri kaldırmasını isteyen veya en azından bulunmasını zorlaştıran şirketler bile var.

Siber zorbalık kurbanıysanız ne yapmalısınız?

Hangi biçimde olursa olsun zorbalık çok hassas bir konudur ve bu konuya değinmek çok zor olabilir. Yaş, ırk, cinsiyet veya din fark etmeksizin herkesi etkisi altına alabilir. İnternet kendinizi izole hissetmenize neden olsa da, hiç bir zaman yalnız olmadığınızı ve sizi önemseyen insanlar olduğunu unutmayın, bu nedenle sorunlarınız hakkında konuşmaktan ve yardım istemekten çekinmeyin.

Ayrıca, bunun sizin hatanız olmadığını ve bu tür bir davranışı hak eden hiçbir şey yapmadığınızı unutmayın. Kim olduğu, nasıl göründüğü veya neye inandığı önemli değil, kimse hiçbir koşulda zorbalığa uğramayı hak etmez.

Bunu içinize saklamayın; güvendiğiniz biriyle konuşun. Ebeveynleriniz, öğretmenleriniz, patronunuz ve hatta sağlık uzmanlarınız bile olabilir. Hepsi size yardım etmek ve sizi desteklemek için buradalar.

Siber zorbalığın kanıtlarını saklayın – yazdırın, ekran görüntüsünü alın ve elinizden geldiğince kaydedin. E-postalar, blog gönderileri, sosyal medya gönderileri veya doğrudan mesajlar olabilir; sadece bunların kaydını tutun. Suç duyurusunda bulunurken kanıta ihtiyacınız olacak. 

Kaynak : https://www.welivesecurity.com/2020/02/28/cyberbullying-how-different-face-to-face-bullying/ (Çeviri)

Related Posts

Leave a Reply