Siber güvenlik bölümleri açılıyor ama öğrencilerin ilgisi nasıl çekilecek?

Siber güvenlik bölümleri açılıyor ama öğrencilerin ilgisi nasıl çekilecek?

Dünyada hızla artan siber güvenlik açığını kapatmak için harekete geçen üniversiteler siber güvenlik ile ilgili bölümler açıyor fakat öğrencilerin ilgisini bu alana çekme konusunda sıkıntı yaşıyorlar.

UPI’dan Xuanyan Ouyang’ın haberine göre, devlet veya özel sektörün desteğiyle ABD’de siber güvenlik eğitimi veren üniversitelerin sayısı 200’ü aştı. Ama öncesinde öğrencileri bu alana yönlendirmek ve yüksek ücretli iş imkanları açmak gerekiyor.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ne (CSIS) göre siber güvenlik işgücü eksikliği 2019 yılında 1 ila 2 milyon arasında olacak.

ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı ve İç Güvenlik Bakanlığı’nın teşvikleriyle Ulusal Merkezi Siber Savunma programı düzenlenirken; İnsan Kaynakları Yönetimi Ofisi de Federal Siber Güvenlik İşgücü stratejisini yayımladı. Özel sektörse iki temel stratejiye sahip: yüksek maaşla cezbetme ve burs olanakları verme.

Ancak gözlemcilere göre bu eksikliği gidermek için siber güvenlik uzmanlarının öğretmen olmaya da gönüllü olması şart.

Maryland Üniversitesi Siber Güvenlik Bölümü’nden Emma Garrison-Alexander, yetenekli kişileri elde tutmanın zor olduğunu ve halihazırda diğer üniversiteler, şirketler ve aynı zamanda kalifiye uzmanları bulunduran devletle rekabet ettiklerini söyledi: “Bu yeni bir alan, dolayısıyla pek fazla donanımlı insan bulunmuyor” diye ekledi.

Bunun yanı sıra lise öğrencileri de siber güvenlik alanındaki iş imkanları hakkında bilgi sahibi değil ve okulların da buna yönelik programları bulunmuyor.

Siber Güvenlik Ulusal Eğitim Girişimi Direktörü Rodner Petersen, sadece lise öğrencileri arasında farkındalığı artırmakla işin bitmediğini, bununla birlikte eğitmen kapasitesinin ve programların sayısı ve niteliğinin artması gerektiğini ifade etti.

ABD hükümeti de üniversitelere, siber workshoplara gençleri çağırmaları için teşvik ediyor. Gençlerin bu alana yönelmesinin önündeki bir diğer engel de Oklahoma State Üniversitesi’nden Jim Burkman’a göre siber güvenliğin karmaşık olması. Mevcut ezberci sistemin bu alanı anlamayı zorlaştırdığını belirten Burkman, ek olarak kız öğrencileri, erkeklerin domine ettiği bu alana çekmenin zor olduğunu söyledi.

Peki Siber Güvenlik nedir ?

Siber güvenlik, Internet üzerinden bağlantı halindeki bir dünyanın temel taşıdır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya genelinde Internet kullanıcılarının, aygıtların ve verilerin sayısında beklenen eşi görülmemiş artış, büyük fırsatların yanı sıra aynı derecede göz korkutucu zorlukları da beraberinde getirecektir.

siber-guvenlik

Siber güvenlik, bilgi güvenliğinden operasyon güvenliğine ve bilgisayar sistemlerinin güvenliğine kadar birçok farklı kavramı kapsar. Siber güvenlik aynı zamanda farklı hedef kitleleri için farklı anlamlara gelir. Bireyler açısından bu kavram güvenli hissetmek, kişisel verileri ve gizliliği korumak demektir.

Kurumlar açısından siber güvenlik, işle ilgili kritik öneme sahip işlevlerin kullanılabilir olmasını, operasyon ve bilgi güvenliği sayesinde gizli verilerin korunmasını sağlamak demektir. Hükümetler açısından ise vatandaşların, kurumların, kritik altyapının ve devlete ait bilgisayar sistemlerinin saldırılara ya da verilerin çalınmasına karşı korunması anlamına gelir. Tanımlar farklı olsa da, siber güvenlik bireylerin, kurumların ve hükümetlerin bilgi işlem hedeflerine güvenli, özel ve güvenilir bir şekilde ulaşmalarına olanak veren ortak etkinlikleri ve kaynakları ifade eder.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Kaynak : siber bülten , siber tehdit

Related Posts

Leave a Reply