İnternetin karanlık dünyasında ne kadar güvendesiniz ?

İnternetin karanlık dünyasında ne kadar güvendesiniz ?

Ne Kadar Güvendesiniz ?  Verilerimiz internetin karanlık dünyasında ne kadar güvende ?

İnternet’in iki kısmı olduğunu bu kısımlardan birinin görünmeyen kısım olduğunu ve tüm illegal olayların o kısımda gerçekleştiğini biliyormuydunuz.  Bugün Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg bile dizüstü bilgisayarının kamerasını siyah bir bant ile kapatıyorsa biz ne kadar güvendeyiz?

Deep Web Nedir ?

Bugün bir çoğumuz interneti aktif bir şekilde kullanıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan gündemi takip ediyoruz. Üniversiteleri karşılaştırıyor, kişisel bakım ürünleri satın alıyor, gündemi takip ediyor ve aklımıza gelebilecek bir çok hizmeti internet sayesinde alıyoruz. Peki kullandığımız internet şimdi bahsedeceğimiz internetin %5’lik bir kısmıysa?         Kafanız karıştı değil mi ?

Sanal dünyayı gerçek bir dünya gibidüşünün ve bizim kullandığımız kısım %5’lik dediğimiz kısım olsun. Diğer geride kalan %95’lik kısım ise asla bizim kolay kolay erişebileceğimiz bir yer olmayan DEEP WEB‘tir. Derin web anlamına gelen deep web içerisinde bir çok bilgiyi bulunduran aynı zamanda bir çok illegal işlerin döndüğü platformdur.

Deep Web girişi normal tarayıcılarla mümkün değildir. Farklı domain uzantısı (alan adı) uzantısına sahip olan deep web içerisinde uyuşturucu satışları, şikeli maçlar, +18 içerikler, gizli mafya anlaşmaları, gizli toplantılar, hackerlar, örgütler ve yasal olmayan bilgileri barındırmaktadır. Bunların yanında Wikileaks belgeleri de ilk olarak Deep web de yayınlanmıştır. Deep web dark web olarak da bilinmekle birlik de gerçekten ismi gibi karanlık bir yapıya dönüşmüştür. Deep Web’e erişim sağlamak için farklı bir tarayıcı kullanmanız gerek demiştik, bu tarayıcı Tor Browser. Tor Browser ile Deep web’e erişim sağlayabilirsiniz ama sadece ilk seviye de olan domainlerde gezinebilirsiniz. Deep Web 6 katmandan oluşmaktadır her bir katman kendi özel verilerini arşivlemektedir. Bu kadar şeyin internet dünyasında olması bizi ne kadar güvende kılıyor, acaba güvende miyiz, bilgilerimiz çalındı mı. Bugüne kadar tek bir fotoğraf bile internete yüklemeyen insanların karşısına kendi fotoğrafları çıkmakta.

Bunlar nasıl yapılıyor ?

Facebook karşımıza eski arkadaşlarımızı nasıl çıkarıyor? Yolda görsem bir yerde görmüşümdür diyebileceğim insanları Facebook’da arkadaş önerilerinde görmek mümkün. Facebook bu kadar bilgiyi nereden nasıl getiriyor bu sır gibi saklanmakla birlik de önümüzdeki yıllarda teknoloji bizlere kalıcı hasar verecek gibi görünüyor.

Veri tabanı nedir ?

Veritabanı web sitelerinde bulunan verileri, bilgileri bünyesinde bulunduran bir yapıdır. Bu yapıda üye olduğumuz websitesinde yer alan kişisel bilgilerimiz, üyelik bilgilerimiz ve hatta alışveriş yaptıysak kredi kartı bilgilerimiz yer almakta. Bu durumda üyesi olduğumuz web sitesi hacklenirse veritabanına erişim sağlanıp bilgilerimiz hiç tanımadığımız insanlar tarafından ele geçirilecektir. Kredi kartı dolandırıcılığı en çok bu yollar ile yapılmaktadır.

Ülkemizde sql injection yöntemi ile hedef web sitesi injection by pass edilerek yani güvenlik duvarını aşıp sistemde tam yetki sahibi olunarak bu bilgilere erişip çıkarları uğruna kötüye kullanabiliyorlar. Hacker‘in iyisi kötüsü olmaz diye bir tabir vardır ama hackerlar üçe ayrılmakta. Beyaz Şapkalı,Siyah Şapkalı ve Gri Şapkalı hackerlar. Bizce bir hacker insan ise iyisi kötüsü olmaz çünkü insan yeri geldi mi beyni ile yeri geldi mi kalbi ile hareket edebiliyor bu durumda ele geçirilen bir kredi kartı bilgisi ne yapılır ne yapılacak nerede kullanılacak yada silinecek mi bilemiyoruz. Veri tabanında bulunan tüm bilgilerin kötü niyetli bir hacker tarafından hacklendiğini düşündüğümüzde bu hiç iç açıcı bir durum gibi görünmüyor.

Bence üyesi olacağımız web sitesini de uzaktan gözlemleyelim ve üye olduktan sonra bilgilerimiz kısmına ne yazacağımıza dikkat edelim. Bilgisayarımızın kamera kısmına bant yapıştırmak ne kadar doğru bilmiyoruz ama güvende olmamız şart! Lütfen daha bilinçli bir internet kullanıcısı olmak için elimizden geleni yapalım.New post: #title# #url# #date# #deep#s

Sosyal medya hesaplarınızı kullanırken ne kadar sorumluluk sahibisiniz ? 

Kaynak:UrFanatik

Related Posts

Leave a Reply