İngiltere ’de okullara siber güvenlik dersi

İngiltere ’de okullara siber güvenlik dersi

İngiltere’deki okullarda 14 yaş ve üzerindeki öğrencilere siber güvenlik dersleri verilecek.

İNGİLTERE Kültür, Medya ve Spor Bakanlığında Dijital ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Matt Hancock, yeni uygulamayla siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesi amacıyla hükümetin ülkenin geleceğine yatırım yaptığını söyledi. Bakanlığın 20 milyon sterlin ayırdığı yeni derslerin 14 yaş ve üzerindeki öğrencilere verileceğini belirten Hancock, “Bu ileriye dönük program, binlerce en iyi, en zeki ve en parlak genç zihne, diğer derslerinin yanınında en ileri siber güvenlik becerilerini öğrenme fırsatı sağlayacak. İngiltere’yi şu anda ve gelecekte karşı karşıya kalacağı zorluklara hazırlamaya kararlıyız. Bu ilave müfredatlar, öğrencilere ilham verilmesi ile geleceğin yeteneklerinin belirlenmesine yardımcı olacak” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE BURS VERİLİYOR

Program kapsamında 5 bin 700 öğrenci hem okulda hem de internette siber güvenlik ile ilgili derslere erişim sağlayabilecek. Hükümet halen parlak bulduğu öğrencilere siber güvenlik alanında üniversite bursu tanırken, iş olanakları sunuyor.
İngiltere’de siber güvenlik, alanında uzman 58 bin çalışanı ile en hızlı büyüyen sektörler arasında yer alırken, İngiliz Parlamentosu Kamu Hesapları Komisyonundan geçen hafta yayımlanan raporda, ülkenin siber savunma alanında yeterli beceriye sahip olmadığı uyarısı yapılmıştı.
İngiliz hükümetinin siber güvenlik planlaması kapsamında, ülke polisi içerisinde online hacker gruplarla mücadele biriminin genişletilmesi ve bütçenin bir kısmının siber güvenlik alanında eğitim için kullanılması planlanıyor.

Related Posts

Facebook Comments