Google Android Cihazlar İçin Yeni Bir Davranış Tabanlı Zararlı Yazılım Tarayıcısını Duyurdu!

Google Android Cihazlar İçin Yeni Bir Davranış Tabanlı Zararlı Yazılım Tarayıcısını Duyurdu!

Milyarlarca kullanıcısının güvenliğini sağlamak için Google, Android Cihazlar için Google Play Protect adı verilen bir başka güvenlik uygulaması geliştirdi.

Google Play Store uygulamasının bir parçası olan Google Play Protect, teknoloji devlerinin boynu etrafında her zaman var olan tehlikeli ve kötü amaçlı uygulamaları ayıklamak için makine öğrenmesi ile uygulamaları  analiz ediyor.

Google Play Protect aslında Google Play Store ile birlikte geldiğinden, kullanıcıların bu güvenlik özelliklerini ayrı ayrı yüklemeleri veya etkinleştirmeleri gerekmiyor.

Android cihazlar için Google Play Protect şunları içeriyor:

  • Uygulama tarama
  • Hırsızlığa Karşı Tedbirler
  • Tarayıcı Koruması

Google Play Protect Uygulama Tarama Özelliği

Google’ın Uygulamalarını Doğrula ve Bouncer hizmeti dahil olmak üzere akıllı telefonlarınızı güvende tutmaya yardımcı olmak için zaten bir dizi güvenlik önlemi var. Bu uygulamaların davranışı – çoğu kötü amaçlı yazılım uygulamasının kötüye kullanıldığı görünüyor.

Arka planda otomatik olarak çalışan Google Play Protect, aslında yalnızca Play Store’da görünmeden önce uygulamaları analiz etmekle kalmayıp üçüncü taraf mağazalarından yüklenen uygulamalar da dahil olmak üzere cihaza yüklendikten sonra uygulamaları izlemektedir.

Bunun için, Google, otomatik olarak uygulama davranışlarını karşılaştıran ve anormal hareket edenleri ayıran ve herhangi bir kötü amaçlı uygulama ile karşılaşırsa, sizi uyarır ya da daha fazla zarar önlemek için uygulamayı devre dışı bırakan makine öğrenme algoritmalarını kullanır.

Google, en son tehditleri takip etmek için her an çalıştığını açıkladı.

Google yeni makine öğrenme sistemi ile Android ekosisteminin potansiyel tehditlerin bir adım önde olmasına yardımcı olmak için “yeni riskler, potansiyel olarak zararlı uygulamaları tanımlama ve bunları cihazınızdan uzak tutma veya kaldırma” ile düzenli olarak güncelleme yaptığını belirtti.

Google Play Protect’in Hırsızlığa Karşı Aldığı Tedbirler

Google Play Protect kullanıma sunulduğunda, Android Cihaz Yöneticisi yerini Cihazımı bul ile değiştirildi.

Android cihazınızı uzaktan arayabilir, bulabilir ve kilitleyebilir, hatta hassas bilgileri uzaktan korumak için verileri silmek için tarayıcıyı veya başka bir cihazı kullanabilirsiniz.

Cihazımı Bul daha önce aktif olan bir özellik ancak Google, Google Play Protect programına bu özelliği ekledi.

Google Play Protect’in Tarayıcı Koruması

Chrome’da Güvenli Tarama özelliği ile Play Protect, İnternet’te gezinirken kullanıcıların güvenli kalmasını sağlar.

Genellikle virüs, kötü amaçlı yazılım akıllı telefonlarınıza ve bilgisayarlarınıza kötü niyetli web tarayıcıları üzerinden gelir. Şüpheli davranan herhangi bir web sitesini ziyaret ederseniz, Güvenli Tarama özelliği sizi uyarır veya sizin için güvende görünmeyen web sitelerini engeller.

Google Play Koruma hizmeti, önümüzdeki haftalarda Android cihazlara sunulacak.

Related Posts

Facebook Comments