Facebook, Doğrulama Yaparken E-Posta Hesabının Şifresini İstiyor

Facebook, Doğrulama Yaparken E-Posta Hesabının Şifresini İstiyor

Facebook, kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atabilecek, şimdiye kadarki en kötü kullanıcı doğrulama mekanizmasını uygularken yakalandı.
Facebook yeni kullanıcılardan hesap kaydı için sağladıkları e-posta adresine gönderilen gizli bir kodu veya bir URL’i onaylamalarını ister.

Bu şekilde Facebook bazı yeni kayıtlı kullanıcılardan e-posta hesaplarının şifrelerini girmeleri istenildiğini belirtti; bu, güvenlik uzmanlarına göre kullanıcılarının gizliliğini ve güvenliğini tehdit edebilecek korkunç bir olay.

Facebook, kullanıcıların kaydını doğrulamak için e-posta ve şifrelerini istiyor, Facebook böylece e-posta adreslerini “otomatik olarak” doğrulayabiliyor.

Twitter kullanıcısı E-Sushi bu durumu şöyle ifade etti.

“3 farklı IP ve 2 farklı tarayıcı kullanarak 3 farklı e-posta ile 3 kez kayıt yaptırmayı kendim test ettim. 3 kayıtın 2’sinde ön sayfadaki kayıt formunu tıkladıktan hemen sonra bu e-posta ve şifre doğrulama işlemiyle karşılaştım.”

Bu haberin Facebook’un çalışanlarının erişimine açık olan şirket kayıtlarında senelerce düz metin olarak güvensiz şekilde ” yüz milyonlarca kullanıcının şifrelerini” sakladığını kabul etmesinden sadece iki hafta sonra ortaya çıkması ironik

Sağlanan açıklamada Daily Beast , Facebook böyle “şüpheli” doğrulama işleminin varlığını doğruladığını ama aynı zamanda sunucudaki kullanıcı tarafından sağlanan e-posta şifrelerini saklamadıklarını iddia etti.

Facebook ayrıca, tamamen e-posta şifresi sorma uygulamasının sona ereceğini söyledi.

Facebook, “Şifre doğrulama seçeneğinin bu konuda en iyi yol olmadığını anlıyoruz, bu yüzden bunu sunmayı bırakacağız” dedi.

Facebook ayrıca, kullanıcıların hesaplarını doğrulamak için e-posta şifrelerini istediklerini belirterek, telefon numaralarına gönderilen bir şifre veya “Yardıma mı ihtiyacınız var” ı tıklayarak e-posta adreslerine bir bağlantı gibi diğer doğrulama yöntemlerini seçebileceklerini belirtti.

Related Posts

Facebook Comments