Deep Sound Kullanımı ve Örnek CTF Sorusu

Deep Sound Kullanımı ve Örnek CTF Sorusu

Deep Sound Kullanımı

Herkese merhaba. Bu yazımda DeepSound adlı programı tanıtacağım ve bununla ilgili örnek bir CTF sorusunu göstereceğim. Öncelikle DeepSound ne işe yarıyor bahsedelim.

Deep Sound Nedir?

Müzik dosyalarının içerisine dosya saklamanızı sağlayan bir stenografi aracıdır. Programa aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://deepsound.tr.uptodown.com/windows

Deep Sound Kullanımı

Program oldukça kolay bir menüye sahiptir ve kullanımı da kolaydır.

Bir dosya gizlemek istiyorsanız Open carrier files butonundan müzik dosyasını ekledikten sonra Add secret files butonundan gizlemek istediğiniz dosyayı ekliyorsunuz. Ardından encode secret files butonuna basarak dilerseniz şifre koyabileceğiniz ekrana geliyorsunuz. Encode Secret Files butonuna tıkladıktan sonra dosyamız gizlemiş oldu.

Gizli bir dosya açmak istiyorsanız Open carrier files butonundan müzik dosyasını ekledikten alttaki 2. Kutudan bir belgenin olup olmadığını görebiliyorsunuz. Gizli belgeyi seçtikten sonra Extract secret files butonuna tıklayıp gizlenmiş dosyayı çıkartabiliyorsunuz.

Örnek CTF Sorusu

Sorumuzda bize 1 tane link veriyor. Link Google Drive adresine yönlendiriyor beni. Dosyayı indirdiğimde beni 1 tane “-_Yigidim_Aslanim__Livaneli_50._Yil_Ozel_” isminde klasör ve onun da içerisinde “Fazıl Say & Serenad Bağcan – Yiğidim Aslanım (Livaneli 50. Yıl Özel).wav” dosyası bulunuyor. Dosyanın şarkı olduğunu görünce aklımda Deepsound ile gizlenmiş bir dosya olabileceği canlandı. Ama hemen şarkıyı açıp dinlemeye başladım. Garip bir ses gelmesini bekledim şifrelenmiş bir verinin olup olmadığını anlamak için ama herhangi bir anormallik sezinlemedim. Sırda Deepsound ile açmaya gelmişti ve açtım.

Alttaki bölümde fl4g.txt adında bir dosyanın bulunduğunu gördüm. Dosyayı çıkartıp açtığımda ise flag karşıma geldi 😊

cypwn_{../../fazıl.say}

Related Posts

Facebook Comments