California Üniversitesi Fidye Yazılımı Yüzünden Hackerlara 1.14 Milyon Dolar Ödeme Yaptı

California Üniversitesi Fidye Yazılımı Yüzünden Hackerlara 1.14 Milyon Dolar Ödeme Yaptı

Hackerlar, tıp fakültesindeki sunuculardaki verileri şifrelediğini söyledi. UCSF’deki araştırmacılar koronavirüs ile ilgili antikor testlerinin önde gelenleri arasında yer alırken, saldırının Covid-19 çalışmasını engellemediğini söyledi. Üniversite, engellenen sunucuları “yakında” geri onarmak için bir siber güvenlik uzmanları ile birlikte çalışıyor.

Üniversite yaptığı açıklamada “Şifrelenmiş veriler, kamu yararına hizmet eden bir üniversite olarak yürüttüğümüz bazı akademik çalışmalar için önemlidir” dedi. “Bu nedenle fidyenin bir kısmını ödemek yönünde karar verdik.”

Saldırı, 1 Haziran gibi kısa bir süre önce tespit edildi ve UCSF, saldırganların saldırı sırasında durdurulduğunu söyledi. Yine de, bilgisayar korsanları Netwalker(Ransomware) olarak bilinen kötü amaçlı yazılımları kullanarak UCSF’deki verilerin bir bölümünü şifreleyerek üniversite yönetimini sonunda ödeme ile sonuçlanan görüşmeye itti.

Buna karşılık, üniversite, dosyalara ve çalınan belgelerin kopyalarına erişimi geri kazanmak için bir anahtar(key) aldığını söyledi. Üniversite, verilerin içinde 1 milyon dolardan fazla değerinde ne olduğunu söylemeyi reddetti.

Fidye Virüsü Nedir?

Related Posts

Facebook Comments