Bir Makine ve Bir Satranç Dünya Şampiyonu Maç Yaparsa Ne Olur ?

Bir Makine ve Bir Satranç Dünya Şampiyonu Maç Yaparsa Ne Olur ?

1996 yılında, IBM’in üreticiliğini yaptığı “Deep Blue” adlı bilgisayar, dünya tarihinin en iyi satranç oyuncusu Garry Kasparov ile 6 setlik ilk maçını yaptı ve maç 4-2 Kasparov’un galibiyetiyle sonuçlandı. Bu galibiyet o dönemde çok konuşuldu ve bir bilgisayarın insan zekasını hiçbir zaman alt edemeyeceği izlenimi yayılmış oldu.

                                                       

Fakat bir yıl sonra IBM, daha gelişmiş bir model olan “Deeper Blue” yu ortaya koydu. Deeper Blue, 3 dakikada 60 milyar hamleyi değerlendirip, saniyede 200 milyon işlem yapabilen muazzam bir makineydi. 1997 yılında, Deeper Blue, dünya tarihinin en iyi satranç oyuncusu olan Garry Kasparov’u yine 6 setten oluşan bir maçta 2.5’e karşı 3.5 puanla yenmeyi başardı. Daha sonraları Kasparov, maç esnasında makineye insan müdahalesi olduğunu iddia etti ve bu görüş pek çok satranç otoritesi tarafından da onaylandı. Bunun üzerine Deep Blue projesi sona ermiş oldu.

Güçlü Yapay Zeka Nedir?

Yapay olarak gerçek zeka yaratılmasıyla ilgilenir. Güçlü yapay zeka, makinelerin insan düzeyine getirilebileceğine, insan beynini taklit edebileceğine inanır. Güçlü yapayzeka kavramı aynı zamanda tam yapayzeka olarak da bilinir. Bu kavram, gerçek yaklaşımdan ziyade felsefi bir yaklaşımdır. Bazı uzmanlara göre güçlü yapayzekaya sahip bir robot, çocuksu bir beyinle öğrenmeye başlayıp daha sonraları dış dünyanın da etkisiyle kendini geliştirerek bir insan beynine eş, hatta ona rakip bir beyne sahip olabilir.

1950 yılında Alan Turing tarafından geliştirilen Turing Testi, bir bilgisayarın gerçek bir insan gibi düşünüp düşünemeyeceğini ölçmek için kullanılan iyi bir yöntemdi.

Zayıf Yapay Zeka Nedir?

Zayıf yapayzeka, makinelerde insan düzeyinde zeka oluşturmasının mümkün olduğuna inanmaz. Bilgisayar düşünüyor gibi görünse de tam anlamıyla bir bilince sahip değildir yani kendisine öğretilen kuralların ötesine geçemez düşüncesini savunur. Zayıf yapay zeka düşük veya orta vasıflı bir işçinin yerine geçebilirken (Apple’ınSiri gibi sanal kişisel asistanları yapay zekanın zayıf bir şeklidir.), uzmanlık düzeyinde kararlar gerektiren, yüksek vasıflı bir işçinin yerini alabilirken güçlü yapayzeka’ya ihtiyaç duyar. Zayıf yapayzeka kavramı, dar yapayzeka olarak da bilinir.

Kaynak:

https://live.staticflickr.com/5241/5356032927_43416ac088_b.jpg

Related Posts

Leave a Reply