17 Yaşındaki “Deha” ve Twitter Hack’inin Arkasındaki Diğer 2 Kişi Tutuklandı

17 Yaşındaki “Deha” ve Twitter Hack’inin Arkasındaki Diğer 2 Kişi Tutuklandı

Söylentilere göre 17 yaşındaki bir genç ve diğer 2 kişi kamuoyunca iyi bilinen hesaplara karşı gerçekleştirilien bir Bitcoin dolandırıcılığnın bir parçası olan Twitter hackinin arkasındaki sözde dehalar oldukları için tutuklandılar.

ABD Adalet Bakanlığına göre, Chaewon adıyla bilinen 19 yaşındaki İngiliz Mason Shepperd, Rolex adıyla bilinen 22 yaşındaki Floridalı Nima Fazeli ve isimsiz bir genç bu hafta eloktronik dolandırıcılık yapma ve para aklama komplosu ve korunan bir bilgisayara uzaktan erişim suçlarıyla yargılanıyorlar.

Florida haber kanalı WFLA bu hafta olan Twitter hackinin ardından muhtemelen ABD Adalet Bakanlığının basın duyurusunda bahsedilen çocuk olan 17 yaşındaki gencin Tampa Körfezli Graham Clark olduğunu belirledi.

Graham Clark, yüzlerce kişiyi ele geçirilmiş hesaplar kullanarak dolandırdığı ve dolandırıcılık düzenlediği 30 ağır suç için suçlanıyor.

15 Temmuz’da Twitter, bir saldırgan Barack Obama, Kanye West, Joe Biden, Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos, Warren Buffett, Uber ve Apple dahil olmak üzere yaklaşık 130 yüksek profilli twitter hesabını ele geçirmeyi başardıktan sonra tarihinin en büyük hacklenmesiyle karşı karşıya kaldı.

Genel kitleleri hedef alan hack her hesabın milyonlarca takipçilerine belli bir bitcoin adresine daha fazla para almak karşılığında para göndermelerini teşvik eden benzer kelimelere sahip mesajlar paylaştı.

Bay Gates’in hesabından bir tweet “Herkes benden bana verileni paylaşmamı istiyor. Şimdi bunun tam zamanı. Bana $1,000 yollayın, ben size $2,000 yollayayım” dedi.

Bitcoin, Ripple, CoinDesk, Gemini, Coinbase, ve Binance gibi hedeflenen bazı profiller kripto para birimi ile alakalıydı.

Bu dolandırıcılık, saldırganların tweet’lerin gönderilmesinden sadece birkaç saat içinde birkaç kurbandan Bitcoin olarak $100,000 fazla para toplamasına yardımcı oldu.

Twitter Çalışanlarının Hesapları Ele Geçirildi!

Saldırının olduğu gün de şüphelenildiği gibi, saldırganların özel araçlara sahip Twitter çalışanlarının hesaplarını ele geçirmiş olduğunu belirtti. Bu sayede hedeflenen profillere erişim sağladığını itiraf etti.

Ayrıca bu açıklamada iç sistemlerine erişim sağlamak için Twitter bazı çalışanlarını, telefonla ve “yanlış yönlendirmeyle ve insansal zaaflarından yararlanmayla” hedef odaklı oltalama saldırılarına hedef olduklarını açıkladı.

Twitter son saldırıda aralarından 45 tane doğrulanmış hesabın dolandırıcı tweetler atılmak için kullanıldığı toplam 130 kullanıcının hedeflendiğini belirtti. Ayrıca saldırganların en az 36 tane hesabın da Direkt Mesaj kutusuna erişildiğini belirtti. Oysaki bunlardan sadece 8 tanesinin hesap bilgileri “Your Twitter Data” arşiv aracıyla indirilmişti.

ABD dava vekili Anderson “Hacker topluluğunda Twitter’ı hacklemek gibi saldırıların anonim ve sonuçsuz olabileceğine dair yanlış bir inanç var.” dedi.

“Bugünkü suç duyurusu, güvenli bir ortamı zevk için hacklemenin keyfinin veya kâr için hacklemenin meyvesinin kısa ömürlü olacağını göstermektedir. İnternet üzerindeki cezai davranış onu işleyen insanlara gizli gibi gelebilir ancak bu konuda gizli bir şey yoktur. Özellikle şunu söylemek istiyorum: Özenti suçlular, yasayı çiğneyin ve biz sizi buluruz.”

Twitter “İç araçlarımıza ve sistemlerimize olan erişimi hatırı sayılır derecede kısıtladık. Normal operasyonlara güvenli olarak devam edebilene kadar bazı destek ihtiyaçlarına ve raporlarına yanıt verme süremiz daha yavaş olacaktır.” diye ekledi.

Kaynak: TheHackerNews

Related Posts

Leave a Reply