WikiLeaks, Windows’un Tüm Versiyonlarını Hedefleyen ‘Athena’ CIA Casusluk Programını Açıkladı

WikiLeaks, Windows’un Tüm Versiyonlarını Hedefleyen ‘Athena’ CIA Casusluk Programını Açıkladı

CIA WİNDOWS MAKİNELERE ERİŞEBİLİYOR MU ?

WikiLeaks, Microsoft Windows XP’den Windows 10’a kadar olan işletim sistemlerinin bütün sürümlerinde çalışan ve CIA tarafından kullanıldığı iddia edilen “hedef bilgisayarlara uzaktan erişim ve yükleme yetenekleri sağlayan” bir casus yazılım uygulamasını Vault 7 sızıntısının devam eden yeni bir sürümünde yayınladı. 

Athena / Hera olarak adlandırılan casus yazılım, virüs bulaşmış Windows PC’leri tam kontrol altına alarak ajansın hedef bilgisayarda veri silme veya kötü amaçlı yazılım yüklemesi dahil olmak üzere her türlü işlemi gerçekleştirmesine ve veriyi çalmasına ve bunları göndermesine izin verecek şekilde tasarlandı. 

Athena’nın kullanım kılavuzunu, teknolojinin genel görünümünü ve bu casus yazılımın nasıl kullanılacağına ilişkin gösterimi içeren sızıntı, programın iki etkisinin olduğunu ortaya çıkarıyor:

 

  • Birincil: XP’den Windows 10’a Athena
  • İkincil: Hera for Windows 8 – Windows 10 
  • Kötü amaçlı yazılım kurulduktan sonra, , yapılandırma  dahil olmak üzere bir erişim yeteneği ile belirli görevler için zararlı nesnelerin hedef sisteme yüklenmesi / boşaltılması ve hedef sistemdeki belirli bir dizine / bu dosyaların  aktarılmasını temel alıyor. Sızdırılmış belgeler, Athena’nın Python programlama dili ile yazılmış olduğunu Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini yayınlamasından sadece bir ay sonra Ağustos 2015’te geliştirildiğini gösteriyor. 
  • İlginç olan ise, bir belgede, CIA ajanlarından spyware’in özellikle de Kaspersky AV antivirüs yazılımı tarafından yakalanmamaları için tavsiyede bulunduğunu gösteriyor.

Athena, CIA tarafından saldırgan siber savaş teknolojileri sunan ve ABD hükümeti ile yakın işbirliği içerisinde çalışan bir Amerikan siber güvenlik şirketi Siege Technologies ile işbirliği içinde geliştirildi.

Bununla birlikte, WikiLeaks, Athena’yı kullanan ajans tarafından yürütülen operasyonlar hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi, ancak istihbarat ajansının hedeflerini casusluk yapmak için bu programı nasıl kullandığını hayal etmek zor değil.

Related Posts

Facebook Comments